<< Inonotus leporinus, smrekov luknjač | Gobe | Inonotus nodulosus, grčavi luknjač >>

Inonotus nidus-pici, duplinski luknjač

Inonótus nídus-píci Pilát (1953)
Rod: Inonotus - luknjači

Inonótus nídus-píci, duplinski luknjač
Inonótus nídus-píci - neužitna duplinski luknjac

ZNAČILNOST: skupinsko rastoče gobe so podobne črnim grbam; goba je nevaren parazit na drevesih in bližnji sorodnik brezinega luknjača (Inonotus obliquus) oz. čage; imenovana je po drevesnih duplinah, v katerih zraste, površina trosnjaka pa je luknjasta. Tako imenovani sterilni konki so mladi nepravilno polkroglasto oblikovani in kasneje spominjajo na žgano oglje, pri čemer ne gre za plodno telo glive, ampak za sklerocij ali gmoto micelija, večinoma črne barve zaradi velike količine melanina. Goba povzroča belo trohnobo, obliko drevesnega raka. Sicer pa ima tudi zdravilne lastnosti, ki jih koristi medicina.

TROSNJAK: trosnjaki polkroglaste in podolgovate oblike so sprva široki in debeli od 3 do 6(12) cm, povprečno imajo srednji oprijem v velikosti 5-8 cm, kasnejša popolna plodišča so večja in široka od 10 do 20 cm ter ploščata, sprva izgledajo kot grbaste kapice ali kot nepravilne polkrogle, ki rastejo skupinsko in nagneteno, so konzolno oz. bočno priraščeni na steblo dreves oz. osnovo, rastejo v vrstah eden nad drugim ali eden ob drugem, mlade so podobne nerazpokanim grbam, stare pa so podobne črnim grčam ali grbam, plodna telesa se oblikujejo na živih drevesih in običajno okoli vdolbin, ki jih izdolbejo žolne. Plodna telesa rastejo samo 1 leto in kasneje ne, ker sčasoma počrnijo. Trosnjaki so na površini sprva (v prvem letu rasti) rumeno okrasti ali tudi žvepleno rumeni, kasneje rjasto rjave barve (to so t.i. anamorfi) ter končno črni (počrnjeni anamorfi), površina je pri mlajših gobah rahlo žametna in mehka. Ko goba počrni je trda, razpokana in krhka ter pogosto odpade. Plodna telesa polkroglaste oblike nastajajo na površini lubja, večinoma na krakih vej, kjer jih najdemo v večjem številu (od 5 do 50). Površina se oblikuje v drugem ali tretjem letu, trama je vlaknasta in na prerezu rumeno okrasta do rjavkasta, končno pa počrni. V prvem letu rasti se na površini trosnjakov pojavljajo tudi kapljice vode, ki so rjavkaste do temno rjave barve.

TROSOVNICA: je luknjičasta oz. cevasta, na površini trosnjakov, površina por je rumenkasto zelena do olivnih barv, kasneje počrni, pore so okrogle in z gostoto 5-6(10) na mm, cevke so do 1.5 cm dolge in enake barve kot površina por.

BET: ga ni, trosnjak je stransko ali bočno priraščen na drevesno osnovo.

MESO: sprva mehko, črno je trše in krhko, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 6.5-9 x 5.5-7(8) µm, polkroglasti do jajčasti, gladki, nekoliko raztegnjeni na eni strani, trosni prah je bledo rjavkast.

RASTIŠČE: rastejo kot paraziti v listnatih gozdovih na steblu listavcev, predvsem na hrastih, bukvah in cerih, na sadnih drevesih (npr. na češnjah), v drevesnih duplinah, skupinsko in tesno sprijeto po več skupaj, raste vse leto. Bela trohnoba je opazna na prerezih stebel.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Eva Zupan.

SINONIMI: Phaeoporus nidus-pici (Pilát) Spirin (2006), Xanthochrous nidus-pici (Pilát) Z. Igmándy (1966)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:298991




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1456

Login

Datum zadnje spremembe strani: 31 januar 2023 19:24
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.118 sekundah.